Rozdział 35

<<<

………………………………

Knofhoff piękny jest – uznał Bogusz Pistolet w zieleni i mgle. Tu źródła gorące i kolebka. Rzeka i starorzecze. Trzy hostie, które wskazały prawdę. Tu katedry żylaste i kościoły zwaliste. Niskie domy i drzewa wysokie. Koszerny basen. Renesansowy, centralny retusz. I betonowe boksy na proli. Wszystko w zakamarkach czasu zanurzone. W chwale podobieństwa skąpane. Umajone kontekstem. To wyzwanie i honor. To dziedzictwo.

Małe, złe wróżki żyją w każdym mieście. Radość wysysają, bobcą w zakamarkach. Ludzie chorują, robią się bladzi, wysuszeni, palma im odpierdala. Knofhoff ni lepszy ni gorszy. Nie zrobią ci tu laski częściej niż gdzieś tam. Skąd więc klątwa i pech na fryzjerki rzucone. Na sportowców zarówno. Czy to Węgorz Wyginacz wyniesiony do roli bałwana zapędził wszystkich w głęboką? A może to wina pedryli w sukienkach, lub czterech pazernych, lub bandy penerstwa? A może to wzrokiem cyganki się stało? Może jakiś alchemik nieostrożny żywiołaka zajadłego uwolnił? A może jesteśmy forpocztą ogólnej wiochy. Może tak już ma być?

Bogusz nie znajdował odpowiedzi, gdyż odpowiedzi nie było. Dochodził  do drugiej strony parku, gdzie słynna Szkoła Bajery. I oto oczom jego ukazał się przez mgłę gigantyczny, zamarły, szarobury, krzyżowy, ostateczny, nabrzmiały, wywołany i utrwalony Węgorz Wyginacz.

Podszedł bliżej, powoli zdając sobie sprawę z sytuacji. Resztę opowiedział mu słodkim głosem Igor Gouda, który natychmiast wyrósł obok. Bogusz odprawił go niecierpliwym ruchem dłoni, jak muchę. Nie z braku grzeczności bynajmniej.

Postanowienie legło w gruzach, z przyczyn formalnych. Lecz wytyczony kierunek był wytyczonym kierunkiem. I nie był przychylny pogaństwu.

Bogusz sięgnął po telefon. Wybrał numer.

– ZDM? – zapytał.

– Tak.

– Tu Bogusz Pistolet. Przyslijcie pod Szkołę Bajery dźwigi i buldożery!

kamien na kamieniu

>>>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: